Bu yılın en bomba yabancı dizisi; Hannibal!

Uyarlama dediğin böyle olur, bravo!

Ünlü Hannibal filmleri dizi oldu sayın seyirciler; hem de 2013 yapımı, dumanı daha üzerinde taptaze bir dizi!

Dün gece eşimle Hannibal’ı izlemeye başladık; Allah biliyor ya ikimiz de sinema filmi versiyonlarını çok seven tam birer Anthony Hopkins hayranı olarak, öncesinde biraz dudak büktük ve hatta burun kıvırdık dizi versiyonuna!

Bu kadar başarılı sinema filmlerinin ardından, Hannibal’ı sinema tarihinin en ağır karizma aktörü canlandırmışken; bir de üzerine dizi hâline getirmenin anlamı var mı diye sorguladık!

Sonra diziyi izlemeye başladık ve bayıldık! Olmuş yani, bu kadar yapılır! Bu güzel filmler ancak böyle bir diziyi hak eder, beş yıldızlı pekiyi verdik her ikimiz de!

http://www.youtube.com/watch?v=dnMgxYjWNZI

Dizinin çok kaliteli bir yapım olmasının yanı sıra Hannibal karakterini canlandıran Mads Mikkelsen role cuk oturmuş, performansı uzaydı ben size öyle diyeyim!

Özel ajan Will Graham rolünde de Hugh Dancy’yi izliyoruz ki onun da hiç aşağı kalır yanı yok bir bravo da o aldı bizden performansıyla!

Bryan Fuller yönetmenliğindeki Hannibal’ın başrollerinde Mads Mikkelsen, Hugh Dancy, Laurence Fishburne ve Caroline Dhavernas oynuyor.

Dizi, dünyaca ünlü psikiyatrist Dr. Hannibal Lecter ve gözlemlemekten sorumlu olduğu hastası FBI suçlu profili analisti Will Graham’ın arasındaki ilişkinin ilk dönemlerini anlatarak hikâyeye başlıyor.

Will Graham, suçluları anlayabilmesini sağlayan özel bir hayal gücü ve düşünce yeteneğine sahiptir, ancak bu yeteneği onun kişisel hayatına da etki ederek ona musallat olmaktadır.

Nicholas Cage’in başrolünde oynadığı Suç Ortağı’nı kaçırmayın!

Adrenalini yüksek kaliteli bir suç filmi!

Simon West yönetmenliğinde çekilen ve başrollerini Nicholas Cage, Malin Akerman, Josh Lucas, Mark Valley ve Danny Huston’ın paylaştığı Suç Ortağı; temposu bir an olsun düşmeyen oldukça ilgiyle seyredilebilecek bir suç filmi.

Usta bir hırsız olan Will Montgomery, 10 milyon dolarlık büyük bir soygun esnasında arkadaşının ihanetine uğrar ve yakalanarak 8 yıl hapse mahkûm edilir. Hapisten çıkan Will’in en büyük amacı kızıyla arasını yeniden düzeltebilmektir. Polis ve soygunda ona ihanet eden arkadaşının aklı ise Will'in 8 sene önce yakalanırken 10 milyon doları ne yaptığındadır.

Hırsız arkadaşı, Will’in en değer verdiği kişi olan kızını kaçırır ve 12 saat vererek kendine 10 milyon doları getirmesini ister. Geçmişte yakalanmadan önce tüm parayı ateşe atarak yakan Will ise bu zorlu durum karşısında son olarak bir büyük soygun daha yapmaya karar verir.

Suç filmlerinin her türü kadınlara hitap etmez ama bu film, her cinsiyetten izleyicinin ilgisini cezbedecek kadar iyi bir yapım, şiddetle izlemenizi tavsiye ederim!

Bağımlılık yaratacak yeni bir dizi: Cult!

Bulmacalı senaryoları ve gizemli polisiye dizileri seviyorsanız Cult tam size göre!

Bağımlılık yaratacak yeni bir dizi: Cult!Fringe bitti diye boşluğa düşmüşken hayatıma giren yeni dizilerden biri de Cult oldu!

2013 yapımı olan Cult’un yönetmeni Rockne S. O’Bannon, başrollerinde ise Jessica Lucas ve Vampir Günlükleri’nde Alaric rolünde izlediğimiz Matt Davis var.

Dizi Digiturk kanallarında gösterimde, şuan pilot olarak çekilen bölüm de dahil 3 bölüm yayınlanmış durumda, yani dumanı üzerinde taptaze bir dizi izlemek isteyenlere duyurulur.

Heyecanlı, mistik bir dram – polisiye tadındaki dizinin konusu kısaca şöyle:

Cult isminde gizemli bir tarikatın içerisindeki yaşamı ve işledikleri suçları anlatan televizyon dizisi, git gide oldukça popüler olmaya ve fanatik bir hayran kitlesini etrafında toplamaya başlar. Gazeteci Jeff Sefton’un kardeşi Nate de bu dizinin fanatik hayranlarından biridir.

Cult dizisinin hayranları ve dizi hakkında internette korkutucu ve gizemli söylentiler dolaşmaktadır. Bu durum dizinin araştırma asistanı olarak çalışan Skye’nin ilgisini çekmeye başlar ve birlikte çalıştığı ekipten gizli olarak bu durumu araştırmaya başlar.

Jeff’in kardeşinin aniden ortadan kaybolması Jeff ve Skye’nin yollarının kesişmesine ve birlikte güç birliği yaparak dizinin gizemli dünyasını araştırmaya başlamalarına neden olur.

Henüz giriş niteliğinde birkaç bölümü yayınlanan dizi gerçekten de umut vaat ediyor, 3 bölümü de izlemiş biri olarak kesinlikle tavsiye ederim!

zp8497586rq

Güzel ve Çirkin klasiğine modern bir yorum

Böyle “çirkin”e can kurban!

Güzel ve Çirkin deyince önce herkesin aklına 1700’lü yıllardan bugüne ulaşan geleneksel masal, ardından da 1987 yapımı başrollerinin Linda Hamilton ve Ron Perlman tarafından oynandığı, hani çirkinimizin suratının aslanlara benzediği başarılı televizyon dizisi gelir!

Güzel ve Çirkin klasiğine modern bir yorum!

Anlaşılan yapımcılar izleyicilerin hafızasında Güzel ve Çirkin’in yeni bir yorumu daha olmalı diye düşünmüşler ve 2012 yılında bu kez bambaşka bir yorumla hikâyeyi CSI ve Bones misali nabzı yüksek bir polisiye dizi formatında

hazırlayarak yeniden çekmeye başlamışlar!

Ancak bu polisiye dizinin diğerlerinden farkı, fonda epik bir masalsı aşkı barındırması!

2012 yapımı olan Güzel ve Çirkin’in başrollerinde güzel dedektif rolünde Kristin Kreuk, kahraman çirkin rolünde ise yakışıklılar yakışıklısı Jay Ryan oynuyor.

Vincent rolündeki Jay Ryan’ı görünce içimden dünya üzerinde hiç çirkince oyuncu kalmadı herhalde diye düşündüm, böyle hoş birinin çirkini oynaması nasıl olacaktı??

Güzel ve Çirkin klasiğine modern bir yorum!

Zaten dizinin tek eleştirilebilir yanı da bu, hikâyeyi ele alış formları zaman içerisinde değişse de bu yıla kadar hikâyedeki çirkinler hep gerçekten de gösterişli bir biçimde çirkinlerdi!

Bu hikâyede ise tüm kadınların aklını başından alabilecek oldukça yakışıklı bir çirkinimiz var! Hani böyle çirkine can kurban diyesi geliyor insanın!

Ayrıca söylemeden edemeyeceğim, dizide Jay Ryan Supernatural’daki Sam Winchester rolündeki Jared Padalecki’ye çok benzemiyor mu?

Tamam, içindeki canavar ortaya çıktığında çirkinimiz dönüşüm geçiriyor ve sözde biraz çirkinleşiyor ama nerede 1987 yapımı Vincent’ın yanına yaklaşılmaz dediğimiz çirkin hâli, nerede bu diye düşünüyorum! Üstelik o dizide Vincent karakteri sürekli yüzü deforme bir formdaydı!

http://www.youtube.com/watch?v=Spnz-QNhUcE

Çirkin’in çirkin olması, kahramanlıkları ve kalbi ile Catherine’i cezbetmesi usuldendi bu hikâyede, ama güncel dizimizde Vincent iyi kalpli ve kahraman olsa da çirkinleşmeyi o kadar da beceremiyor!

Daha doğrusu içindeki canavar ortaya çıkmazken mankenlere taş çıkartan yakışıklı haliyle ortalarda dolaşıyor, canavarken de az biraz değişim geçiriyor yine de Catherine istemezse üzülme gel yanıma diyebileceğiniz türden! :)

Güncel hikâyemizi dizinin hâlihazırda ülkemizde yayınlanmaya başladığı kanal olan Foxlife’dan alıntı yaparak derli toplu anlatacak olursak:

Güzel ve Çirkin klasiğine modern bir yorum!

“Başarılı bir cinayet dedektifi olan Catherine Chandler, silahlı iki adamın saldırısıyla öldürülen annesinin

cinayetine tanık olur. Biri – ya da bir şey – onu kurtarmasaydı Catherine de öldürülmüş olacaktı. Kimse ona inanmadı, fakat o suikastçıların saldırgan bir hayvan olmadığını biliyordu.

Yıllar sonra, yetenekli ortağı Tess ile birlikte bir cinayeti araştırdığı sırada, 2002 yılında Afganistan’da görev yaparken öldürülen Vincent Keller adında yakışıklı bir askere dair bir ipucu keşfeder. Catherine aslında Vincent’ın hala hayatta olduğunu ve yıllar önce onu kurtaranın da o olduğunu öğrenir.

Gizemli nedenlerden dolayı geleneksel toplumun dışında yaşamak zorunda kalan Vincent, sırrını korumak için son 10 yıl boyunca saklanır– öfkelendiği zaman süper gücü nedeniyle kontrolden çıkarak korkunç bir canavara dönüşmektedir.

Catherine annesinin cinayeti ile ilgili herhangi bir ipucu karşılığında Vincent’ın kimliğini korumayı kabul eder. Böylece oluşan bu güçlü bağlantının ikisi için de son derece tehlikeli olduğunu henüz anlamayan Catherine ve Vincent arasında karmaşık bir ilişki başlar.”

İlgiyle takip ettiğim dizide oyunculuklar iyi, konular sürükleyici ve güzelimizle çirkinimiz arasındaki yakın iletişim ise oldukça merak uyandırıcı ve bir masaldan uyarlandığını düşünürsek olabildiğince gerçekçi!

Bones: Bağımlılık yaratacak bir drama – suç dizisi!

Adli tıp ve polisiye dizilerine bayılmayanları bile esir alma potansiyeline sahip bir yabancı polisiye ve drama dizisi olan Bones, karizmatik başrol oyuncuları sayesinde muadili olan dizileri bence birkaç adım geride bırakıyor.

Vampir Avcısı Buffy dizisinden hatırlayacağınız Angel karakterini oynayan genç
kadar yakışıklı olduğu için polisiye dizilerle çok alakası olmayan kadınları dâhi ekrana kilitliyor!

Yakışıklı ajanımızın ortağı adli tıp antropolojisti Ajan Brennan rolünü ise buz mavisi gözleri ve sevimli yüzüyle birçok filmden anımsayabileceğiniz Emily Deschanel oynuyor ki evet kendisi son dönemde hayli popüler olan Zoey Deschanel’in de ablasıdır!

Bones’da da tıpkı diğer polisiye ve adli tıp araştırmalarından oluşan diziler gibi her bölümde ayrı bir cinayet öyküsü işleniyor ve birbirleriyle çekişmekten geri durmayan ama tatlı sert bir etkileşime sahip olan ajan çiftimiz de bu olayları dizinin adı üzerinde kemik kalıntılarına odaklanarak araştırmalar yapıp çözmeye çalışıyorlar.

Dizide bölüm başına işlenen cinayet öykülerinin yanı sıra 2 ana karakter başta olmak üzere ve onların FBI bünyesindeki alt ekibinden oluşan 5 yan karakter üzerinden zincirleme olaylar ile geliştirilen ve ilerleyen bir de ana hikâye var ki bu da bölümleri soluk soluğa takip etmenizi ve merak etmenizi sağlıyor.

Başkarakterler ajan Booth ve Brennan her ikisi de son derece dikkat çekici ve karizmatik karakterler sırf onlar için yaratılmış karakterler bile aslında diziyi uçuruyor!

Ama özellikle aralarındaki tansiyonunuzu yükselten, tatlı sert ve ne zaman aşık olacaklar acaba olacaklar mı tam da emin olamadığınız ama bir şeyler sezdiğiniz gizemli bir şekilde ilerleyen iletişim bence çok dozunda ve güzel ayarlanmış.

Bones’un yaratıcı ekibi izleyicinin zekâsını küçümsemeden ince ve zengin detaylarla süslü, anlamlı diyaloglarla örülmüş zekice bir senaryo yazıyor ve sırf bu açıdan bile bu dizi büyük bir aferini bence hak ediyor.

2005 yılından bu yana 8 sezondur oynayan dizinin hâlâ yeni sezonlarla devam edeceği müjdelendi.

İnce esprilerle süslenmiş drama – suç dizisi izlemek isteyenlere farklılığıyla öne çıkan ve her bölümde izleyiciyi kendine giderek daha çok bağlayan Bones’u izlemelerini öneririm. Digiturk sahipleri Foxlife kanalından bu keyifli diziyi takip edebilirler!