Oyuncu dosyası: Nicole Kidman

Güzelliği ve yeteneği ile iz vırakan bir kadın!

Oyuncu dosyası: Nicole Kidman

20 Haziran 1967 Hawai, Honolulu doğumlu güzel yıldız Nicole Kidman; 3 yaşında iken ailesi ile birlikte Avustralya’ya taşınmış ve yetişkin olana kadar hayatını orada geçirmiştir.

Babası klinik psikolog, biyokimyager ve yazar; annesi ise hemşire, öğretmen ve kitap editörüdür. Nicole, kendinden küçük Antonia adında bir de kız kardeşe sahiptir.

Kidman, Victorian College of the Arts ve Australian Theatre for Young People okullarını başarı ile bitirmesinin ardından; ilk olarak, 1982 yılında Bush Christmas adlı televizyon filminde oynamıştır.

Bunun ardından 1983 yılında Five Mile Creek dizisinde kendine daimi bir rol edinmiştir.

1989 yılında ünlü aktör Sam Neill ile birlikte başrolünü üstlendiği Ölüm Sessizliği (Dead Calm) filmi, Nicole’ün kariyerinde bir dönüm noktası hâline gelerek sanat camiasında sadece güzel yüzü ile değil güçlü oyunculuk yeteneği ile de tanınmasına vesile olmuştur.

http://www.youtube.com/watch?v=9sgT0oZ4YnY


Tom Cruise’lu günler…

Oyuncu dosyası: Nicole KidmanŞöhret basamaklarını birer birer tırmanan güzel yıldız, 1990 yılında Tom Cruise ile birlikte Fırtına Günleri filmini çekmiştir.

Bu filmin çekiminde tanışan iki genç oyuncu filmin ardından sevgili olmuşlar ve çok geçmeden o yılbaşı evlenmişlerdir.

Kidman, Tom Cruise’un eşi konumundayken de Gözleri Tamamen Kapalı ve Diğerleri gibi birbirinden başarılı filmlere imza atarak bağımsız, başarılı ve kocasının gölgesinde kalmayan bir aktris olduğunu ispatlamıştır.

Evlilikleri esnasında 2 çocuk evlat edinen ve Hollywood’un en güçlü ve sevilen çiftlerinden biri olarak kabul edilen Kidman – Cruise, 2001 yılında boşanmıştır.


Yepyeni bir Nicole doğuyor…

Nicole’ün kariyeri Tom’dan boşanmasının ardından büyük bir ivme kazanarak zirveye tırmanmaya başlamıştır.

Nicole, ünlü yazar Virginia Woolf’u canlandırdığı Saatler filmi ile En İyi Kadın Oyuncu Oskarı’nı kazanmıştır.

Bu ödülün yanı sıra Golden Globe, BAFTA, Sattellite gibi farklı organizasyonlara ait çok sayıda ödülün de sahibidir.

Nicole Kidmad’ın en sevilen filmleri arasında Kırmızı Değirmen, Tatlı Cadı, Stepford Kadınları, Dogville, Saatler ve Diğerleri bulunmaktadır.


Dünyanın en güzel annesi…

2005 yılında bir galada Avustralyalı ünlü country müzik şarkıcısı Keith Urban ile tanışan Kidman, 2006 yılında müzisyenle hayatını birleştirdi.

Hâlâ devam eden bu mutlu evliliğin meyvesi olarak; 2008 yılında Sunday Rose ve 2010 yılında ise Faith Margaret doğdu. Böylece Nicole, dünyaya kendi gibi 2 güzel kadın daha kazandırmış oldu! Umarız ileride onlar da yetenekli birer oyuncu olurlar!


Klas ve sofistike!

Nicole Kidman porselen gibi beyaz teni, sarı kızıl saçları, uzun ince fiziği ve soğuk güzelliği ile diğer Hollywood yıldızlarından ayrı bir yere sahiptir.

Karizmatik, mesafeli, zeki ve bir o kadar da seksi, sofistike ve zarif görünümü onun her daim izleyicilerin gözünde farklı bir itibara sahip olmasını sağlamıştır

http://www.youtube.com/watch?v=yTO4FHf8MBs

Seçkin güzelliği, karizmatik duruşu ve güçlü kariyeri ile reklamcıların ve markaların da dikkatlerini üzerine çeken Kidman; bugüne değin Chanel gibi birçok dünyaca ünlü markanın tanıtım yüzü olmuş ve birbirinden dikkat çekici reklam filmlerinde rol almıştır.

Nicole hayranları için güzel yıldızın oynadığı tüm filmlerin listesi ekliyorum:

Filmografi

2014 Before I Go to Sleep (hâlâ çekimleri devam ediyor)

2013 Anchorman: The Legend Continues (hâlâ çekimleri devam ediyor)

2013 Grace of Monaco (post-production aşamasında)
Grace Kelly

2013 The Railway Man (post-production aşamasında)
Patricia Wallace

2013 Stoker
Evelyn Stoker

2012 Hemingway & Gellhorn (TV filmi)
Martha Gellhorn

2012 The Paperboy
Charlotte Bless

2011 Trespass
Sarah Miller

2011 Just Go with It
Devlin Adams

2010 Rabbit Hole
Becca

2009 Nine
Claudia

2008 Australia
Lady Sarah Ashley

2007 The Golden Compass
Marisa Coulter

2007 Margot at the Wedding
Margot

2007/I The Invasion
Carol Bennell

2006 Happy Feet
Norma Jean (seslendirme)

2006 Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus
Diane Arbus

2005 Bewitched
Isabel Bigelow / Samantha

2005 The Interpreter
Silvia Broome

2004 Birth
Anna

2004 The Stepford Wives
Joanna Eberhart

2003 Cold Mountain
Ada Monroe

2003 The Human Stain
Faunia Farley

2003 Dogville
Grace Margaret Mulligan

2002 The Hours
Virginia Woolf

2002 Panic Room
Stephen’s Girlfriend on the Phone (seslendirme)

2001 Birthday Girl
Sophia, alias Nadia

2001 The Others
Grace Stewart

2001 Moulin Rouge!
Satine

1999 Eyes Wide Shut
Alice Harford

1998 Practical Magic
Gillian Owens

1997 The Peacemaker
Dr. Julia Kelly

1996 The Leading Man
Academy Awards Presenter

1996 The Portrait of a Lady
Isabel Archer

1995 Batman Forever
Dr. Chase Meridian

1995 To Die For
Suzanne Stone Maretto

1993 My Life
Gail Jones

1993 Malice
Tracy Kennsinger

1992 Far and Away
Shannon Christie

1991 Billy Bathgate
Drew Preston

1991 Flirting
Nicola

1990 Days of Thunder
Dr. Claire Lewicki

1989 Bangkok Hilton (TV mini dizi)
Katrina Stanton

1989 Dead Calm
Rae Ingram

1988 Emerald City
Helen McCord

1987 Vietnam (TV mini-series)
Megan Goddard

1987 Un’australiana a Roma (TV filmi)
Jill

1987 Watch the Shadows Dance
Amy Gabriel

1987 Room to Move (TV filmi)
Carol Trig

1987 The Bit Part
Mary McAllister

1986 Windrider
Jade

1985 Archer (TV filmi)
Catherine

1985 Wills & Burke
Julia Matthews

1985 Five Mile Creek (TV dizisi)
Annie

1985 Winners (TV dizisi)
Carol Trig

1984 A Country Practice (TV dizisi)
Simone Jenkins

1984 Matthew and Son (TV filmi)
Bridget Elliot

1983 BMX Bandits
Judy

1983 Bush Christmas
Helen

1983 Skin Deep (TV movie)
Sheena Henderson

1983 Chase Through the Night (TV filmi)
Petra

Bir Beyaz Saray hikayesi: House of Cards

Bir dizinin tanıtımı, Kevin Spacey gibi adını Hollywood'a çoktan altın harflerle yazdırmış bir efsane ile yapılıyor ve yönetmeninin de Fight Club efsanesinin kahramanı David Fincher olduğu duyuruluyorsa, kesinlikle kaçırmamanız gerekiyor demektir.

House of Cards, hırslı bir politikacının yükselme hikayesini anlatıyor. Yıllarını Beyaz Saray'da geçirdikten sonra, herkes hakkında en ufak kirli detayları dahi bilen, Kevin Spacey'in canlandırdığı Francis Underwood, artık başkanlığa aday olması gerektiğini düşünüyor ve buna göre strateji kuruyor. Üstelik The Girl with Dragon Tattoo'da da hatırlayacağımız Robin Wright da kendisinden aşağı kalır bir yanı olmayan eşi canlandırıyor.

Dizi, Netflix üzerinden yayınlanıyor. Netflix, televizyondan değil, online yayın yapıyor ve ilk sezonun 13 bölümü aynı anda yayınlandı bile. İkinci sezonu ise garantilenmiş, yolda. Türk dizi sitelerinde bütün bölümlerinin çevirisi yok sanırım ama en azından başlanmış gibi duruyor.

İlk bölümü izlediğimde, konu olarak her ne kadar biraz klişe olduğunu farketsem de başarı merdivenlerini tırmanacağı belli bir adamın hikayesini izliyor olmak çok çekici geldi. Oyunculuklar zaten şahane. Ancak rahatsız eden tek nokta, başrol oyuncusunun seyirciyle iletişim kurmasıydı ki, bu benim herhangi bir yapımda zaten hoşuma gitmiyor.

Kısacası, eğer politik Amerikan dizilerini seviyorsanız, ki bu konuda ne kadar iyi olduklarını tartışmaya gerek yok sanırım, House of Cards kaçırmamanız gereken bir dizi. Üstelik yayınlanalı bir hafta olmasına rağmen çok konuşulacak bir iş olacağa benziyor!

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ULwUzF1q5w4#!

zp8497586rq

Bir filmde en fazla kaç Hollywood ünlüsü oynayabilir?

Movie 43, yani Türkçe çevirisiyle “Çatlak Film” bugüne kadar sinemayla ilgili bütün bildiklerimizi unutturmaya hazırlanıyor… Nasıl mı? Kristen Bell‘den Halle Berry‘e, Gerrard Butler‘dan Richard Gere‘e, Emma Stone‘dan Naomi Watts‘a hatta Kate Winslet‘tan Uma Thurman‘a kadar uzanan oyuncu yelpazesiyle!

Movie 43, 11 tane kısa romantik komedinin bir araya gelmesiyle oluşan bir yapım. Kadın erkek ilişkilerinin en absürd hallerinin anlatıldığı film, 11 ayrı bölümden oluşuyor. Bölümlerinin hepsi birbirinden komik olan bu film tam da bugün vizyonda!

Yapımcılar bu kadar ünlüyü nasıl ikna etmiş, onlara nasıl ve ne kadarlık bir bütçe ayırabilmiş bilmiyoruz… 90 dakika sürecek olan bu eğlenceli filmin fragmanı ise, bugüne kadar görebileceğiniz en eğlenceli tanıtım videosu olabilir!

Oyuncu Dosyası: Şener Şen

Adını duyduğumda bile canlandırdığı karakterler aklıma geldikçe gülümsüyorum. Ki bu yazıyı hazırlarken, videoları araştırırken ne kadar güldüğümü siz düşünün. Oyuncu dosyasına da başlangıç için özellikle Şener Şen’i seçtim.

Her rolü ayrı güzel..

Türk Sineması’nın medar-ı iftiharı, hem sanatçı hem de gerçek hayattaki kişiliği ile örnek biri. “Hollywood’da oynasa Robert de Niro gibi dünyanın en iyi oyuncularından biri olurdu” görüşü oldukça yaygın. İyi filmlerde yan rollerde bile karakterin hakkını vererek, tabiri caizse gözümüze sokarak oynamasını seviyoruz.

Son zamanlarda TTNET reklamlarında boy göstermesini tartışanlar var. Çok daha güçlü reklamlar yapılabilecekken bunlar biraz basit kalıyor, belki ileriki günlerde bir şeyler değişebilir.

Ne kadar aptalsın Lütfü, ne kadar aptal!

Hababam Sınıfı‘nın beden öğretmeni Badi Ekrem en sevdiğim tiplemeler arasında oldu her zaman.

Sahte Tosun Paşa Şaban’ın “Lütfücüğüm” repliklerini sık sık yönelttiği Tellioğulları Lütfü‘ye de Süt Kardeşler ve Şabanoğlu Şaban‘daki Kumandan Hüsamettin‘e de izledikçe gülüyoruz. Hatta üstadın yer aldığı bu tarz filmleri ailece izlemeyi pek seviyoruz.

Neşeli Günler‘de Ziya‘nın atıp tutmaları ve Gülen Gözler‘de Vecihi‘nin sahneleri pek hoş. Koskoca Boeing’i Ankara Asfaltı’na indirmiş, ama kıymeti bilinmemiştir, en azından Ayşen Gruda bu fikirde :)

Sultan‘daki peltek konuşması ile Bakkal Bahtiyar ise çok eğlenceli bir karakter. “Aaaa, dalılılım, o natı töt?”

Tükür oğlum babanın suratına!

Ne Olacak Şimdi‘de oğlu tarafından suratına türkürülen baba Şakir, Davaro‘da kadın kılığında Ayşen Gruda’yı oyuna kaldırdığı sahne ile güldüren sözüm ona ölmüş Sülo da yine eğlendiren tiplemelerden.

Bunların ardından Şener Şen’in İlyas Salman’la birlikte oynadığı bir dizi filmi oldu. Maho Ağa’yı canlandırdığı Kibar Feyzo ve Erkek Güzeli Sefil Bilo, daha sonra Banker Bilo, Çiçek Abbas ve Şekerpare’de oynadı.

Sonrasında ana karakter olarak yer aldığı daha ciddi yapımlara geçildi. Namuslu, Züğürt Ağa, Milyarder, Muhsin Bey ve Selamsız Bandosu bunlardan bazıları.

Filmleri arasında zaman açısından pek boşluk bırakmamış, en fazla 4 yıl ara vermiş Şener Şen.

İlk kez bir TV dizisi..

1993’teki Amerikalı filminden sonra 1996’da Eşkıya ile Türk Sinemasına damgasını vurdu. Ardından ilk kez bir TV dizisinde, İkinci Bahar‘da Türkan Şoray‘la birlikte oynadı. Sonra Meltem Cumbul ile başrolü paylaştığı Gönül Yarası’nda duygusala bağladık. Ardından Kabadayı’da bir babanın oğlu için yapabileceklerini izledik. En son ise Cem Yılmaz ile birlikte Av Mevsimi adlı polisiye filmde yer aldı.

Şener Şen kimdir?

26 Aralık 1941’de Adana’da, o zamanlar marangozluk yapan oyuncu Ali Şen‘in oğlu olarak dünyaya gelir. İstanbul Belediyesi şehir tiyatrolarında sahneye çıkmaya başlar, çünkü babası gibi sinema sanatçısı olmak istemez. Fakat tiyatrodan elde ettiği kazanç yetmediği için sinemaya girmek zorunda kalır. Oyunculuk hayatı figüranlıkla başlar ve figüranlık dahil her işi yapar. 5 yıl sonra Hababam Sınıfı’nda oynadığı Badi Ekrem karakteri ise dönüm noktası olur.

Eğlenceli başladık, eğlenceli bitirelim diyerek unutulmaz birkaç sahne ekledim. Umarım büyük usta hakkında bir miktar bilgilendirici olmuştur bu dosya. Peki o zaman, iyi seyirler yavru kurtlarım benim!