The Newsroom’dan ses var!

Kişisel görüşüme göre televizyon dizilerinin şahı, “her gün olsa her gün izlesek”i en çok dedirten dizi “The Newsroom”, 2. sezonun haberini veren bir teaser video yayınlamış. Her ne kadar aşağıdaki 14 Temmuz yazısı çok fazla gelse de, en azından kendilerinden haber alabildiğimiz için mutluyuz!

http://youtu.be/5EP7aBZ2DuI

En az iki kez izlemeli: The Newsroom

Bazı diziler var ki, onları “dünyanın en iyisi” olarak nitelendirmeden duramıyorum. Yaşımın yettiği kadarıyla, The O.C, House M.D, Shameless benim için izlediğim en iyi dizilerden. (Tabii olayın Türk versiyonuna girersek içinden çıkamayız; Süper Baba, Çemberimde Gül Oya, Aşk-ı Memnu gibi.) Ancak The Newsroom, bu Türk dizilerini saymazsak, içlerinde tekrarlarını en fazla izlediğim dizi özelliğinde.

HBO tarafından yayınlanan dizinin yapımcısı Aaron Sorkin olunca, zaten 1-0 galip başlanıyor olaya. Bir televizyon kanalında, ana haber bülteninin hazırlanışının ardındaki olaylar yansıtılıyor dizide. Başrolleri Jeff Daniels ve Emily Mortimer paylaşsa da, yan roldeki isimler de hafızalarımızda oldukça yer ediyor.

Dizideki karakterler oldukça zeki ve işlenen olaylar genellikle gerçek üzerine kurgu. Ancak önemli olan, bu olayların dizide nasıl aktarıldığı. Tabii ki tek konu bu haberler ve aktarılışları değil, kanaldakilerin özel hayatları ve bunun haberleri ve tabii ki bizleri nasıl etkilediği de işleniyor.

Geçenlerde bu diziyi bu kadar özlememi farkettiren ise, ani bir şekilde hayatını kaybeden gazeteci ve anchorman Mehmet Ali Birand‘ın vefatı oldu. Sabah saatlerinde Twitter‘da bir grup kendisinin öldüğünü yazmıştı ancak sonradan ailesi durumu yalanladı ve öldüğü akşam saatlerinde kesinleşti.

Bu durum, hepimizin aklına, “ölüm haberi duyurmayı neden bu kadar seviyoruz” sorusunu getirdi. Bir insan öldüyse, bunu ilk duyurmak neden bu kadar önemlidir, ölümün bze sağlayacağı reytingin peşine neden düşeriz? İşte The Newsroom da tam bu konuyu işlemişti ve böyle şahane bir sahne izletmişti bizlere.

http://www.youtube.com/watch?v=m95qHOmoUXs

Dizinin 10 bölümlük ilk sezonu bitmiş bulunmakta, ikinci sezon ise ne zaman başlayacak diye heyecanla bekliyorum. O zamana kadar da eski bölümleri tekrar izlemekten pek şikayetim yok aslında…